За Деня на детето паркът в Овча купел се превърна в празник на детството, творчеството и споделеното семейно време
-
2 юни 2026 -
Петя Петкова-Пенчева
Заедно с район „Овча купел“, по покана на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН), отбелязахме Деня на детето със семеен празник на открито, който събра малки и големи, родители, учители, творци и организации от местната общност. Събитието се превърна в пъстър празник на детството, играта, движението, книгите, творчеството и времето, прекарано заедно.

Паркът оживя с детски гласове, музика, танци и много усмивки! Празничната програма даде сцена на малки таланти от района, които представиха песни, танци и артистични изпълнения пред своите семейства и гости.

В събитието се включиха деца от НЧ „Христо Смирненски“, 39. ДГ „Пролет“, школа „Кристина Иванова“, Националната школа по акробатни изкуства и Детско-юношески ансамбъл „Искрица“.






Сцената се превърна в място за изява, увереност и радост. Децата имаха възможност не само да покажат своите умения, но и да усетят подкрепата на публиката – родители, учители, приятели и жители на района.
Атмосферата беше топла, непринудена и истински празнична, с усещане за общност и споделеност. Изключително присъствие и професионализъм показа и водещият на събитието Димитър Желев, който децата припознаха като “Бате Митко”.








Около сцената празникът продължи с разнообразни активности за деца и семейства. Малките гости участваха в игри, творчески занимания, рисуване на лица, активности на открито и йога за деца. Събитието предложи възможност за забавление отвъд екраните – чрез движение, общуване, въображение и свободна игра.

Сред приятелите на събитието бяха „Мунка Спейс“, Фондация „Офлайн кидс“, Фондация „Нови стъпки“, Национална школа по атракционни изкуства, Balance Reformer Club и Тенис клуб „Кукушеви“.


Графити артистът Иван Величков се включи с творческа активност, която даде възможност на децата да се докоснат до изкуството по различен и атрактивен начин.

Специално място в програмата имаше и четенето. Авторът на детски книжки Весела Манолев прочете на децата „Пътешествието на Буба и Пандишпаненото човече“, превръщайки книгата в част от празника. Така събитието постави акцент не само върху играта и движението, но и върху въображението, езика, историите и радостта от четенето.

Събитието беше организирано с фокус върху детето, неговото свободно изразяване и нуждата от пълноценно семейно време. Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към район „Овча купел“ показа как едно районно събитие може да се превърне в жив общностен празник – с внимание към децата, подкрепа за семействата и участие на местни организации, творци и партньори.

Празникът премина с много настроение, детски смях и усещане за близост. В деня, посветен на най-малките, паркът в Овча купел се превърна в място за радост, творчество и споделени моменти – точно така, както Денят на детето заслужава!
Фотограф: Димитър Петков