Mama talks money

На работа след майчинство – какво е важно да знаем

  • icon-calendar 5 март 2025
  • icon-author Петя Петкова-Пенчева

Интервю с Веселина Станева – майката, която говори за пари

Запознах се с Веси на една от срещите за подкрепа “Такава, каквато съм”. На врата ѝ висяха слушалки, говореше приповдигнато, искрено, включваше се в дискусиите с усмивка и ентусиазъм. Тръгна си първа. Готвеше се за триатлон, докато работеше в IT сферата и се грижеше за близначките си вкъщи – част от нейното 5-членно семейство.

Днес на гости ми е Веселина Станева – родител, финансов коуч, предприемач, създател на съдържание, развива AI продукти. С нея си говорим кои са нейните моменти горе и долу, какво я мотивира, как балансира между майчинство, кариера и семейство, как и защо да искаме повишение на заплатата си, как да се отстояваме – мама говори за пари в следващите редове.

В кой етап се намираш в момента, Веси?

В момента ми е най-важно да намеря подходящото темпо, с което да премина през този етап от живота си. Да продължа да се движа напред през този маратон, наречен живот. Важно ми е да съм осъзната къде се намирам и да успявам да спирам или намалям скоростта. За да мога да продължа да реализирам идеите си, да се грижа за семейството си, да не спирам да се развивам. И всичко това без да се счупя.

Победи

Мрежата от контакти и приятели, които съм създала покрай работата ми и проектите ми, е едно от най-ценните неща дългосрочно. Идеите, продуктите, услугите се сменят, но хората, които биха ги подкрепили, могат да останат едни и същи. В момента виждам точно това – как хора, които съм срещнала в кариерния си път през последните 10-15 години, сега са част от проектите, които развивам. Дали като клиенти, партньори или приятели, които подкрепят идеите ми или такива, които дават препоръки за мен и работата ми.

Много дини под една мишница

Отстрани може би работата ми в IT сферата, развитието на личен бранд, общността mama.talks.money и семейното handmade ателие не изглеждат свързани, но всъщност са и то доста. Темата за личните финанси, бизнес развитието, подкастът, handmade продуктите – всички те бяха част от идеите ми преди да забременея и да имам деца, но се реализираха в периода след това.

Бременността и майчинството са един от най-продуктивните ми периоди до тук. Не бих казала, че съм се “връщала” на работа, а по-скоро променях начина си на работа и посоката, това и продължавам да правя постоянно.

Да си по майчинство, без да си на 100% по майчинство. Какво е това за теб?

Още преди да забременея бях говорила с моя партньор, че не си се представям на 100% само в една роля – на майката. Исках да продължа да работя. Беше важно за мен, за да запазя разсъдъка си. Беше ме страх, че ще загубя себе си. Наблюдавах много мои близки и познати как се губят и не ми допадаше този път. Работата беше моето спасително въже. И до ден днешен продължава да бъде такова.

Като погледна назад – дори и да си мисля, че бих си дала повече време почивка от работа в началото, едва ли наистина щях да го направя. Поради тази причина не съм сигурна какво ми е липсвало точно. Това да бъда в настоящия момент и да присъствам истински никога не е било лесно за мен. Винаги съм била в следващата крачка в главата си, с плановете, стратегиите, какво следва. Уча се на това и децата са моите най-големи учители.

Единственото нещо, което винаги е оставяло горчив вкус са били „първите“ моменти, които съм пропускала с децата ми понякога. Това е част от цената, която плащам, за да не изпитвам горчивина КЪМ тях за това, че съм изоставила себе си и мечтите си „в тяхно име“. Надявам се този избор да е бил правилен и децата ми никога да не чуят от мен „заради вас НЕ направих/бях/постигнах“.

Twin little girls

Как се справяш със стреса?

Стресът е много голям за всички в днешно време, без значение дали имат или нямат деца. Аз лично го менажирам най-вече като регулярно тренирам ума и тялото си да са устойчиви на стрес. И то доста преди да имам деца.

Често залитам в крайности и тялото ми е първото, което дава сигнали – преумора, болки, проблеми със съня, тревожност, проблеми с храносмилането, хормонални дисбаланси, кожни проблеми, често боледуване, нисък имунитет. Това са само част от сигналите, които се научих да разпознавам. Другите ми инструменти са планирането, организацията, календара…и не на последно място – делегирането.

На работа след майчинство – какво трябва да знаем?

Това, което ми прави впечатление при много майки са нереалистични очаквания към себе си и към работодателя. Както и липсата на фокусирана, адекватна и навременна комуникация с партньора, близките и работодателите. Тук добавям и липсата на осъзнатост за собствените им нужди. Много си говорим за „грижа за себе си“, обаче забелязвам, че повечето майки нямат никаква идея от какво има нужда тялото и умът им, за да се погрижат за тях.

Другото, което забелязвам е, че повечето майки, които се връщат след майчинство работят дори повече от преди, за да компенсират отсъствието и, впоследствие, болничните. Често се преуморяват и не разпределят енергията си правилно.

Страховете, които съм имала не са малко – като започнеш от „дали ще се справя“, „как ще оставя детето на ясла/градина“, та чак до „нищо не си спомням, всичко се е изтрило“ и „страх ме е да си погледна банковата сметка“.

Защо да поискаме повишаване на заплатата след майчинство?

Най-малкото, защото е минал дълъг период от време (често над 1 година), в който заплата ни подлежи на индексация спрямо инфлацията. От там нататък причините могат да са много, но генерално трябва да са базирани на някакво очаквано повишаване на стойността, която ще носим на работодателя си, а не просто защото са ни се повишили разходите.

Как да го направим?

Това е доста широк въпрос и бих препоръчала на хората да слушат подкаст епизодите на Финансово Красиви, където с Мартиана Петкова говорим по темата. Ако мога да дам един съвет само, той би бил винаги да слагаме фокуса върху това каква стойност и полезност носим на човека, от когото зависи нашето повишение и като цяло на компанията. Хубаво е винаги да даваме конкретни факти, цифри и резултати, както и да избираме подходящия момент за разговорите.

Кои са важните моменти, на които да обърнем внимание ПРЕДИ да поговорим с ръководството?

Можете да помислите върху това – къде се намира компанията в момента (финансова гледна точка, развитие, брой персонал и видове отворени позиции), с кого точно да говорим, кога да говорим, какви въпроси да зададем и как ще ги зададем, какво искаме да постигнем, конкретни цифри и очаквания, които имаме към тях, резултати, които имаме до тук ние и такива, които очакваме, че ще реализираме в следващите месеци/година.

Ако получим “не” ?

Моят съвет би бил да не задаваме въпрос, на който може да се отговори с “Да” или “Не”. А ако задаваме такъв – то винаги да имаме алтернативен вариант (контрапредложение/голям авариен фонд/собствен бизнес) при положение, че сме получили отговор “Не”.

Veselina Staneva's family

Как да говорим с партньора по темата “отново съм на работа след майчинство”?

Открито. Без обвинения. Без драматизъм. Този разговор би трябвало да е започнал още преди бременността. Всичко това са очаквани неща, които ако човек е решил да има дете, не са въпрос на “дали ще станат”, а на “кога ще станат”. Колкото повече отлагате подобен тип разговор, толкова повече стрес и напрежение ще внесе той.

Кои са първите стъпки към по-добро управление на личните финанси, които всяка майка е добре да предприеме, за да си осигури спокойствие и сигурност?

Да има ясна представа къде се намира финансово самата тя, къде се намират заедно с партньора и като семейство. Да има личен авариен фонд и семеен такъв. Да, точно така – и личен и семеен. Покрай менторската ми работа и консултациите с жени в mama.talks.money виждам твърде много жени, които не могат да излязат от отношения, в които не искат да бъдат, заради липсата на финансова сигурност.

Тук не казвам да криете пари от партньора си. Вярвам, че партньорските отношения са изградени на доверие. Ако имате личен авариен фонд, то е редно вашият партньор да знае, че имате такъв. Особено ако сте на етап, в който имате и общи финанси. Ако вашият партньор не може да приеме и разбере нуждата ви от такъв, то може би разговорът, който трябва да водите е по-различен.

Потърсете Веси в Инстаграм Mama.talks.money и HangOn.handmade, LinkedIn

Ако искате да работите с нея, разгледайте нейния сайт veselinastaneva.com.

Автор: Петя Петкова-Пенчева @petyatalks